barku

Urazy i kontuzje barku – rodzaje, objawy, leczenie

Uraz barku to niezwykle popularna przypadłość, która dotyczy nie tylko osób aktywnych fizycznie, ale wszystkich, którzy wykonują czynności związane z przenoszeniem ciężkich rzeczy. Do kontuzji najczęściej dochodzi w wyniku przeciążenia. Jego skutkiem jest stan zapalny oraz nieprzyjemny ból. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie rehabilitacja. Z jakimi rodzajami urazów możemy mieć do czynienia, jakie objawy im towarzyszą oraz jakie są metody leczenia?

Najpopularniejsze urazy i kontuzje barku

Staw ramienny, zwany również barkowym bierze udział we wszystkich akcjach związanych z ruchem górnej części ciała. Co za tym idzie, jeśli dojdzie do urazu, jesteśmy praktycznie wyłączeni z codziennych czynności. Kolejną kwestią wpływającą na zwiększone ryzyko kontuzji jest szeroki zakres ruchów typowych dla stawu ramiennego. Oprócz uprawiania sportów angażujących tę część ciała, m.in. takich jak tenis, squash czy siatkówka, do uszkodzenia barku może dojść także w sytuacji gdy przenosimy ciężkie przedmioty lub długo utrzymujemy ręce w górze. Czasem wystarczy nawet niezbyt groźny upadek czy uderzenie. Z jakimi urazami i kontuzjami najczęściej można się spotkać?

  • Zwichnięcie barku – bywa nazywane również wybiciem, z uwagi na to, że powierzchnie stawowe przestały się stykać. Zwykle dochodzi do naciągnięcia lub naderwania więzadła, ścięgna lub torebki stawowej. Typowymi objawami są silny ból, obrzęk oraz problem z poruszaniem tą częścią ciała. Do zwichnięcia barku dochodzi bardzo często w wyniku upadku na ramię, np. podczas gry w siatkówkę. W tym przypadku konieczne jest nastawienie barku, a następnie rehabilitacja.
  • Zespół cieśni podbarkowej – dochodzi do niego w wyniku zmian zwyrodnieniowych oraz dysfunkcji mięśni stożka rotatorów. Charakterystycznym objawem jest ból podczas podnoszenia ręki powyżej linii barków. Ta dolegliwość zwykle dotyka osoby, które na co dzień wykonują czynności wymagające ruchów nad głową.
  • Uszkodzenie stożka rotatorów – są to ścięgna odpowiedzialne za ruchy rotacyjne ramion. Uraz może powstać w wyniku podnoszenia zbyt ciężkich przedmiotów, ale również w trakcie uprawiania sportu lub mocnego szarpnięcia ramieniem. Uszkodzenie stożka rotatorów objawia się ograniczeniem ruchomości, mniejszą siłą mięśniową oraz bólem.

Jak wygląda leczenie i rehabilitacja stawu barkowego?

Długość i charakter leczenia są uzależnione od rodzaju urazu lub kontuzji. W niektórych przypadkach nieunikniony jest zabieg chirurgiczny. Jego kontynuacją jest rehabilitacja. Fizjoterapeuta za każdym razem dobiera zestaw ćwiczeń, mających na celu poprawę ruchomości stawu. Pierwszym krokiem jest zwykle dążenie do poprawy elastyczności poprzez delikatne rozciąganie. Z biegiem czasu wykonuje się ćwiczenia wzmacniające. Bardzo często pojawiają się dodatkowe zabiegi, m.in. takie jak magnetoterapia, krioterapia, terapia prądami, ultradźwiękami oraz laseroterapia. Oprócz tego przeprowadza się terapię manualną i kinesiotaping.

Bardzo ważną kwestią jest podejmowanie działań prewencyjnych. W przypadku osób aktywnych fizycznie i sportowców, kluczowa jest poprawna technika wykonywanych ruchów oraz dbanie o odpowiednią długość przerw. Nieodłącznym elementem jest rozciąganie oraz regularny trening ukierunkowany na wzmocnienie górnej części tułowia. W przypadku osób, u których problem ze stawem barkowym był wynikiem przeciążenia, zaleca się unikanie tego typu czynności. Czasem konieczna może być także zmiana dotychczasowej aktywności.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *