Dlaczego prawidłowa postawa jest ważna? Wiele osób, które postanawiają zadbać o swoje zdrowie, ogranicza lub całkowicie eliminuje używki i zmienia sposób odżywiania. Jednak aby kompleksowo zadbać o swój organizm, warto zacząć od podstaw, czyli prawidłowej postawy ciała. Siedzący tryb pracy, w połączeniu z ograniczonym ruchem, sprzyjają powstawaniu różnych dysfunkcji. Rehabilitacja, w trakcie której otrzymujemy zalecenia dotyczące utrzymania prawidłowej postawy to jeden z najefektywniejszych sposobów, który pozwala walczyć z różnego rodzaju bólami.
Dlaczego prawidłowa postawa ciała jest tak ważna?
Na początku warto zaznaczyć, że nieprawidłowa postawa ciała jest efektem nawyków, które nierzadko trwają kilka, a nawet kilkanaście lat. Im szybciej rozpoczniemy pracę nad jej przywróceniem, tym nasza rehabilitacja będzie krótsza.
- Nieprawidłowa postawa ciała powoduje m.in. usztywnienie mięśni, napięcie, a nawet zwyrodnienia. Może to prowadzić do zbyt szybkiego męczenia się mięśni oraz bólów. Ich intensywność i częstotliwość jest zazwyczaj zmienna i zależy od wielu czynników.
- Kolejną kwestią jest ucisk na tzw. krążki międzykręgowe, który w przypadku nieprawidłowej postawy może być zdecydowanie większy. Taka sytuacja prowadzi do powstawania m.in. zwyrodnień.
- Osoby, które długo pracują przed komputerem mają tendencje do nadmiernego wychylania głowy do przodu. Może to prowadzić do powstania tzw. wdowiego garbu, który wiąże się ze znacznym ograniczeniem poziomego i pionowego ruchu głowy.
W powyższych przypadkach rehabilitacja to pierwszy krok do przywrócenia prawidłowej postawy ciała.
Jak dbać o prawidłową postawę?
W przypadku pozycji stojącej, warto zacząć od ćwiczeń ze ścianą. Łopatki, pięty, pośladki i tył głowy powinny do niej przylegać. Należy też pamiętać o ściągniętych łopatkach. W przeciwnym wypadku nasze barki mogą być zbyt wysunięte do przodu, a klatka piersiowa zamknięta. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Kolejną istotną częścią ciała wpływającą na postawę jest miednica, która nie powinna być zbyt mocno odchylona w tył i do przodu.
- W trakcie stania, nie wolno wykonywać przeprostu kolan, ponieważ wiąże się to z ryzykiem urazów, związanych zarówno ze ścięgnami, jak i więzadłami.
- W kontekście ułożenia stóp, najbardziej neutralna pozycja to lekki rozkrok. Ciężar ciała powinien być równomiernie rozłożony. Nie można zbytnio obciążać pięt, ponieważ może to powodować bolesne dolegliwości.
Nieprawidłowa postawa ciała może objawiać się nie nie tylko bólami, ale również uciskiem, a nawet rozprężaniem. W każdym z tych przypadków rehabilitacja to najskuteczniejsze rozwiązanie, które zapobiega dalszemu pogłębianiu problemu.
Jak prawidłowo siedzieć?
Praca biurowa i praca zdalna nieodłącznie wiążą się z kilkugodzinnym siedzeniem. Niestety nie zawsze najwygodniejsza pozycja jest najzdrowsza dla naszego ciała, dlatego warto stosować się do poniższych wytycznych.
- Nasz podbródek musi być ustawiony w równoległej pozycji do podłogi.
- Górna część monitora powinna znajdować się nieco niżej niż linia wzroku.
- Kolejną kwestią jest odległość od monitora, która nie może być mniejsza niż 50 cm. Warto również wspomnieć, że nawet osoby bez wady wzroku powinny zainwestować w okulary z filtrem niebieskiego światła.
- Nasze przedramiona muszą być równolegle oparte w stosunku do płaszczyzny podłoża.
Na koniec przerwy, o których wiele osób zwyczajnie zapomina. Co około 40 minut warto wstać i przejść się kilka kroków (np. po szklankę wody). Zastyganie w bezruchu na kilka godzin działa destrukcyjnie na nasz kręgosłup, dlatego należy tego unikać.