rehabilitacja po artroskopii

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Rehabilitacja po artroskopii kolana jest niezwykle ważna dla uzyskania pełnej sprawności. Dlaczego jest tak ważna, na czym polega i kiedy możemy ją rozpocząć?

Czym jest artroskopia kolana?

Artroskopie podzielić można na dwa rodzaje, diagnostyczną oraz terapeutyczną. Pierwsza z nich umożliwia dokładne zbadanie problemu pacjenta poprzez wprowadzenie niewielkiej kamery do wnętrza stawu w celu obejrzenia ewentualnych zmian. Drugi rodzaj, tj. artroskopia terapeutyczna służy do wykonania zabiegów w celu poprawy stanu stawu pacjenta, używane do tego są specjalistyczne narzędzia chirurgiczne. Wśród najczęstszych wskazań do artroskopii kolana wymienia się:

-uraz stawu kolanowego,

-uraz łąkotki,

-reumatoidalne zapalenie stawów,

-zmiany zwyrodnieniowe.

Jak wygląda rehabilitacja po artroskopii?

Pierwszym, niezbędnym wskazaniem po artroskopii jest odciążanie stawów. Pacjent nie może przez jakiś czas normalnie chodzić. Zaleca się nie więcej, jak przebywanie 2 godzin dziennie w pozycji stojącej (jednorazowo maksymalnie 20 minut). Przez określony czas należy odpoczywać i leżeć w wygodnej pozycji zgodną w wytycznymi fizjoterapeuty. Poruszanie się powinno być bardzo ostrożne. Należy unikać gwałtownych ruchów, a brak zastosowania się do tych zaleceń może skutkować niską efektywnością zabiegu a nawet koniecznością ponownego jej zastosowania. Ćwiczenia na kolano po artroskopii służą wzmocnieniu siły mięśniowej oraz zwiększeniu zakresu ruchów chorego stawu. Ważne, by nie wywoływały bólu. Warto rozpocząć od delikatnego zginania kończyny w pozycji leżącej z dociskaniem stopy do podłoża bądź unoszenia wyprostowanej kończyny z kilkusekundowym przytrzymaniu jej ponad poziomem łóżka.

Kiedy można zacząć?

Rehabilitację stawu kolanowego po artroskopii można rozpocząć już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu, czyli jeszcze w momencie, kiedy pacjent przebywa w szpitalu. Ćwiczenia prowadzone z fizjoterapeutą polegają wówczas na rozciąganiu, masażu czy manualnej aktywizacji mięśni zginaczy. Zastosowanie znajdują również zabiegi elektrostymulacji mięśni oraz krioterapii.

Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *