Urazy w zimie są bardzo częste. Zima kojarzy się głównie ze śniegiem, minusowymi temperaturami, świętami i oczywiście prezentami. Z kolei dla pracowników służb medycznych to okres, w którym dochodzi do zwiększenia liczby kontuzji i urazów. Mogą one dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć, jednak na powikłania zdecydowanie bardziej są narażone starsze osoby. Tego rodzaju incydenty wiążą się z wizytą u lekarza, prześwietleniem, niekiedy gipsem bądź usztywnieniem. Warto pamiętać, że tak samo ważne jest działanie, które następuje po urazie lub kontuzji. Rehabilitacja pozwala całkowicie uniknąć lub częściowo wyeliminować powikłania będące następstwem nieszczęśliwych zdarzeń.
Dlaczego warto skorzystać z usług rehabilitanta?
Choć zimą chodniki i schody są często posypywane solą drogową zmieszaną z piaskiem, ryzyko poślizgnięcia się jest zdecydowanie wyższe niż w trakcie innych pór roku. Niespodziewany upadek najczęściej kończy się różnego rodzaju urazami kończyn.
- Rehabilitacja wiąże się z kompleksową opieką pourazową. Składa się na nią szczegółowa diagnoza, zabiegi, a także zalecenia m.in. w postaci ćwiczeń, które pacjent powinien wykonywać we własnym zakresie.
- W trakcie zimy bardzo często dochodzi do bolesnych skręceń nadgarstków i kostek, które są wynikiem m.in. upadków na twarde podłoże. Aby szybko powrócić do pełni sił i odzyskać pełen zakres ruchowy, konieczna jest wizyta u specjalisty.
Każdemu urazowi towarzyszy ból, który nie zawsze znika. W niektórych przypadkach uczucie nacisku, napięcia lub rozpierania pozostaje. W takich przypadkach rehabilitacja jest najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjenci poprawiają jakość swojego życia i pozbywają się bolesnych dolegliwości.
Bolesne urazy w zimie – co jeszcze należy o nich wiedzieć?
Niestety w wielu przypadkach urazy nie zawsze goją się w 100%. Powstający stan zapalny może być powodem ograniczonej ruchomości np. stawu i oczywiście być przyczyną bólu. Dolegliwości mogą mieć zarówno charakter stały, jak i okresowy. Rehabilitacja pomoże nie tylko całkowicie lub częściowo wyeliminować ból, ale również ograniczy ryzyko powstania poważniejszych powikłań. Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?
- Odpowiedź na to pytania jest prosta – im szybciej, tym lepiej. Oczywiście jeżeli pacjent ma założony gips lub usztywniacz, rehabilitant nie będzie mógł wykonać np. masażu. Jednak w momencie gdy zostaną ściągnięte, wówczas można umówić się na wizytę u specjalisty.
- W zależności od potrzeb i konkretnego przypadku, fizjoterapeuta może wykonać masaż rozluźniający nadmiernie napięte mięśnie i poinstruować o konieczności wykonywania dodatkowych ćwiczeń.
- Dobór metody leczenia jest uzależniony od indywidualnego przypadku i może np. obejmować elektrostymulację, czyli wysyłanie impulsów elektrycznych przy pomocy specjalnego urządzenia. Impuls trafia do mięśnia i powoduje jego skurcz. Taki zabieg działa nie tylko przeciwbólowo, ale również ma za zadanie wzmocnić mięśnie i powięzie.
Warto pamiętać, że w przypadku urazów mogą pojawić się różnorodne obrzęki, których nie wolno bagatelizować. Rehabilitacja pomoże je nie tylko zredukować, ale w niektórych przypadkach całkowicie usunąć. Im dłużej pacjent zwleka z wizytą u specjalisty, tym trudniejsza i dłuższa będzie rehabilitacja. Wynika to m.in. z powstania zrostów i wykształcenia się nieprawidłowych wzorców ruchowych, które niekorzystnie wpływają na organizm człowieka. Odwrócenie tych procesów wymaga wiele wysiłku zarówno ze strony fizjoterapeuty, jak i pacjenta.
Tegoroczna zima na szczęście nie utrudnia nam zbytnio życia…Jednak i tak o kontuzję nie trudno…Szczególnie są na nią narażeni starsi ludzie i dzieci. Tymczasem rehabilitacja po urazie, jak podkreślono w artykule, ma kluczowe znaczenie.