rehabilitacja

Rehabilitacja a fizjoterapia

Czym różni się rehabilitacja od fizjoterapii? A może to dwie nazwy dokładnie tego samego? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Rehabilitacja a fizjoterapia

W środowisku medycznym, jak i poza nim potocznie przyjęło że zarówno fizjoterapia, oraz rehabilitacja oznacza to samo, a wyrażenia te są synonimami. Warto pamiętać jednak że określenie rehabilitacja jest znacznie szersze niż fizjoterapia. Jeśli zajrzymy do słownika, to znajdziemy w nim rozszerzenie terminu rehabilitacja. Według niego, polega ona na przystosowaniu do normalnego życia w społeczeństwie osób, które na skutek wypadku lub innej sytuacji losowej utraciły sprawność fizyczną lub psychiczną. Bądź mają wady wrodzone. Fizjoterapia natomiast oznacza leczenie. Polega ono na działaniu na organizm człowieka lub jego części za pomocą różnych postaci energii. Na przykład: mechanicznej, cieplnej, świetlnej, wytwarzanej za pomocą specjalnych urządzeń oraz ruchu, ćwiczeń i pracy manualnej.

Co robi fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta w swojej pracy skupia się głównie na ludziach, ich dolegliwościach, problemach, schorzeniach, urazach czy złych nawykach ruchowych, które powodują ból i dyskomfort. Jako pierwsze odbywa się badanie oraz stawiana jest diagnoza funkcjonalna. Po postawieniu diagnozy planowany jest proces terapeutyczny. Fizjoterapeuta ocenia problem pacjenta za pomocą skal i testów funkcjonalnych, dzięki którym rozpoznaje przyczynę dolegliwości na poziomie struktury czy funkcji.

W następnym kroku stawiane są cele terapii, zarówno długoterminowe jak i krótkoterminowe ważne dla obu stron. Po opracowaniu planu, określeniu celów i wybraniu metod, można przejść do sesji terapeutycznych. Fizjoterapeuta jest osobą z olbrzymią wiedzą i patrzy na pacjenta całościowo, a nie tylko z perspektywy ujawnionych dolegliwości bólowych. Nie zwalcza tylko objawów, ale przede wszystkim stara się dotrzeć do źródła problemu. W tym celu fizjoterapeuta wykonuje wnikliwe badanie tak, aby postawić prawidłową diagnozę funkcjonalną i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Co może wchodzić w skład rehabilitacji?

Rehabilitacja jest procesem mającym na celu przywrócenie pacjentowi funkcji zaburzonych poprzez przebyty wypadek, bądź całkowicie utraconych, a także wad wrodzonych. Można uznać więc że rehabilitacja jest zespołem specjalistycznych działań leczniczych, psychologicznych, edukacyjnych i społecznych. Mających na celu osiągnięcie największego komfortu ich funkcjonowania, jakości życia, oraz integracji społecznej.

Podsumowując, rehabilitacja jest procesem zawierającym w sobie fizjoterapię, oraz dodatkowe czynności, mające na celu przywrócenie pacjenta do sprawnego funkcjonowania. Za to fizjoterapia w swoim zakresie obejmuje fizyczne działanie na jednostkę. Te dwa pojęcia nie powinny być używane zamienne, lecz jedno jest pewne, sprawna rehabilitacja lub fizjoterapia przyśpiesza powrót do zdrowia niosą przy tym ulgę.

Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *