rehabilitacja

Na czym polega rehabilitacja?

Rehabilitacja jest to nic innego jak kompleksowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej bądź posiadającej różne deficyty. Postępowanie ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, a również zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia, współdecydującą o jego ostatecznej efektywności. Jakie są rodzaje rehabilitacji?

Neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna obejmuje zespół działań mających na celu poprawę stanu zdrowia pacjentów po udarze, urazach czaszkowo-mózgowych oraz przy schorzeniach typu choroba Parkinsona, czy stwardnienie rozsiane.  Celem rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie choremu wszystkich istotnych funkcji, które utracił na skutek choroby, a ponadto zapobieganie nawrotom i postępowi schorzenia.

Rehabilitacja kręgosłupa

jest nie tylko istotnym elementem leczenia zmian zwyrodnieniowych, ale również i reumatycznych. Jest ona zalecana przede wszystkim po urazach, operacjach, a także w dyskopatii. Rehabilitacja kręgosłupa polega na oddziaływaniu na te odcinki odpowiednio dostosowaną siłą fizyczną, a ponadto na zastosowaniu wszystkich możliwych metod terapeutycznych które działają rozluźniająco i uspokajająco na mięśnie oraz pobudzają ukrwienie skóry. Inną metodą rehabilitacji kręgosłupa jest zastosowanie krioterapii polegającej na wykorzystaniu skrajnie niskich temperatur do uzyskania efektu leczniczego. Zabieg można stosować miejscowo, jak i ogólnie.

Rehabilitacja po udarze

Głównym celem rehabilitacji po udarze jest jak najszybszy powrót do samodzielnego funkcjonowania. Już w szpitalu chory powinien być poddany usprawnianiu, która na początku polega na sadzaniu pacjenta na łóżku, sadzaniu z nogami opuszczonymi na dół oraz na pionizacji, pionizacji czynnej i chodzeniu. W późniejszym czasie rehabilitacja po udarze skupia się na zajęciach manipulacyjnych, poprawiających kondycję i rozwój. Rehabilitację po udarze powinniśmy zaczynać jak najszybciej.

Powypadkowa

Jest procesem intensywnego oddziaływania terapeutycznego, którego celem jest przywrócenie organizmu do stanu sprzed wypadku lub przynajmniej przywrócenie sprawności umożliwiającej samodzielność. Wynika z tego, że rehabilitacja powypadkowa musi być:

  • kompleksowa, co oznacza, że  w zależności od wskazań klinicznych  obejmować może pomoc lekarza specjalisty  fizjoterapeuty, psychologa czy logopedy
  • indywidualnie zaplanowana – czyli dostosowana do rodzaju obrażeń i ich skutków, a także do stanu organizmu poszkodowanego.

Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *