Rehabilitacja jest to nic innego jak kompleksowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej bądź posiadającej różne deficyty. Postępowanie ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, a również zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia, współdecydującą o jego ostatecznej efektywności. Jakie są rodzaje rehabilitacji?
Neurologiczna
Rehabilitacja neurologiczna obejmuje zespół działań mających na celu poprawę stanu zdrowia pacjentów po udarze, urazach czaszkowo-mózgowych oraz przy schorzeniach typu choroba Parkinsona, czy stwardnienie rozsiane. Celem rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie choremu wszystkich istotnych funkcji, które utracił na skutek choroby, a ponadto zapobieganie nawrotom i postępowi schorzenia.
Rehabilitacja kręgosłupa
jest nie tylko istotnym elementem leczenia zmian zwyrodnieniowych, ale również i reumatycznych. Jest ona zalecana przede wszystkim po urazach, operacjach, a także w dyskopatii. Rehabilitacja kręgosłupa polega na oddziaływaniu na te odcinki odpowiednio dostosowaną siłą fizyczną, a ponadto na zastosowaniu wszystkich możliwych metod terapeutycznych które działają rozluźniająco i uspokajająco na mięśnie oraz pobudzają ukrwienie skóry. Inną metodą rehabilitacji kręgosłupa jest zastosowanie krioterapii polegającej na wykorzystaniu skrajnie niskich temperatur do uzyskania efektu leczniczego. Zabieg można stosować miejscowo, jak i ogólnie.
Rehabilitacja po udarze
Głównym celem rehabilitacji po udarze jest jak najszybszy powrót do samodzielnego funkcjonowania. Już w szpitalu chory powinien być poddany usprawnianiu, która na początku polega na sadzaniu pacjenta na łóżku, sadzaniu z nogami opuszczonymi na dół oraz na pionizacji, pionizacji czynnej i chodzeniu. W późniejszym czasie rehabilitacja po udarze skupia się na zajęciach manipulacyjnych, poprawiających kondycję i rozwój. Rehabilitację po udarze powinniśmy zaczynać jak najszybciej.
Powypadkowa
Jest procesem intensywnego oddziaływania terapeutycznego, którego celem jest przywrócenie organizmu do stanu sprzed wypadku lub przynajmniej przywrócenie sprawności umożliwiającej samodzielność. Wynika z tego, że rehabilitacja powypadkowa musi być:
- kompleksowa, co oznacza, że w zależności od wskazań klinicznych obejmować może pomoc lekarza specjalisty fizjoterapeuty, psychologa czy logopedy
- indywidualnie zaplanowana – czyli dostosowana do rodzaju obrażeń i ich skutków, a także do stanu organizmu poszkodowanego.
Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!