fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta – jak wybrać dobrego?

Dobry fizjoterapeuta potrafi zdziałać cuda. Może pomóc w powrocie do sprawności lub zniwelować uporczywy ból. Jak rozpoznać, że wybraliśmy odpowiedniego?

Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę ?

Najważniejszą kwestią jaką powinniśmy się kierować jest doświadczenie i kwalifikacje fizjoterapeuty do pracy z konkretną dysfunkcją.  Na dziś dzień mamy takie poziom wiedzy że nie da się być specjalistą ze wszystkich schorzeniach jednocześnie. Szukając więc pomocy na przykład przy bólach odcinka lędźwiowego bardzo ważny jest fakt by fizjoterapeuta posiadał odpowiednie kursy do przeprowadzenia skutecznej terapii .

   Bardzo ważną rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić są uprawnienia danej osoby do wykonywania  zawodu. Możemy to zrobić na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów, która posiada rejestr wszystkich osób wykonujących ten zawód.

Jakie cechy powinien mieć dobry fizjoterapeuta?

Dobry fizjoterapeuta powinien być komunikatywny. Język medyczny jest bardzo skomplikowany, dlatego musimy zwrócić uwagę na to czy podczas trwania rozmowy fizjoterapeuta komunikuje się z pacjentem zrozumiale. Dobry fizjoterapeuta powinien w jasny i stosunkowo prosty sposób wyjaśnić co i dlaczego w tym momencie robi aby pacjent mógł poczuć się bezpiecznie i pewnie.  Powinniśmy uzyskać również informacje o diagnozie, czasie wymaganym na rehabilitację, jakie techniki stasuje fizjoterapeuta i jaki wpływ mają na poprawę samopoczucia pacjenta. Kolejną ważną sprawą jest uzyskanie informacji jaką reakcje organizmu może wywołać zabieg. Niektóre z nich mogą być nieprzyjemne natomiast konieczne do poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Objawy pozabiegowe mogę utrzymywać się nawet następnego dnia po wizycie.

Studia i mnogość kursów ukończonych przez fizjoterapeutę są bardzo ważne ale to nie wszystko. Fizjoterapeuta powinien, wyrazić zrozumienie dla pacjenta, dla jego hobby i pracy co pozwoli nawiązać dobrą relacje, która na pewno przełoży się na lepsze wyniki terapeutyczne. Pamiętamy to nie sprzęt a człowiek Cię leczy. Fizjoterapeuta  posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby pomóc pacjentowi. Stały kontakt fizjoterapeuty z pacjentem oraz jego zaangażowanie i skupienie świadczą o pełnym oddaniu się danemu przypadkowi. Uczciwość pracy fizjoterapeuty jest bardzo istotnym elementem wyboru dobrego specjalisty. Jeśli widzisz, że twój fizjoterapeuta prowadzący terapie więcej uwagi poświęca zegarkowi na ścianie lub oddaje się innym czynnościom powinieneś natychmiast poszukać nowego specjalisty.

Fizjoterapeuta w gabinecie czy z dojazdem do domu

W przypadku pacjentów z ograniczeniami ruchowymi wizyta domowa fizjoterapeuty jest dużym ułatwieniem. Główną zaletą takiej rehabilitacji jest oczywiście oszczędność czasu oraz kosztów transportu chorego. Domowe środowisko buduje poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Jest to ważne zwłaszcza dla osób starszych oraz dzieci. Wizyta w gabinecie jest z kolei korzystna ze względu na możliwość wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Zabiegi takie jak np. manipulacja stawów kręgosłupa i nie tylko będzie łatwiej wykonać na stacjonarnym stole do terapii.

Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *