zapobiegać kontuzjom

Jak zapobiegać kontuzjom?

Jak zapobiegać kontuzjom podczas uprawiania sportu? Kontuzje są zmorą ludzi aktywnych, zmuszają one do przerwania treningów. Może to być sporym utrudnieniem dla ludzi lubiących sport, bądź ludzi zajmujących się tym profesjonalnie. W zapobieganiu kontuzji pomaga znajomość czynników je wywołujących. Np. brak rozgrzewki i rozciągania, nienależyta regeneracja, nadmierna ambicja pchająca do zbyt wczesnego powrotu do zajęć, zbyt dużych w stosunku do możliwości obciążeń oraz ignorowania bólu. Często winna jest niewiedza i brak świadomości, czym dane postępowanie np. bieganie po betonie albo w butach bez amortyzacji lub jazda na nartach bez przygotowania, niemal wprost zza biurka może się skończyć.

Jak rozgrzewka pomaga zapobiegać kontuzjom?

Podstawowym błędem początkujących sportowców, który bardzo często prowadzi do kontuzji, jest nieodpowiednia rozgrzewka lub jej kompletny brak. Nieprzygotowane do wysiłku fizycznego mięśnie mogą nie poradzić sobie z ćwiczeniami. Może to doprowadzić, w najlepszym wypadku, do silnych zakwasów, a w najgorszym – do naciągnięć mięśni i zwichnięć kości. Dobra rozgrzewka powinna trwać od piętnastu do trzydziestu minut.

Ocen swoje możliwości

Istotną kwestią tutaj jest również właściwe rozplanowanie treningu. Ważne, by był on odpowiednio zróżnicowany. W zapobieganiu urazom bardzo skuteczne jest również opanowanie technik wykonywania danych ćwiczeń, ponieważ ich brak jest bardzo częstą przyczyną kontuzji. Nie można również przeforsowywać się, a także ignorować bólu – należy wówczas przerwać trening lub zmienić ćwiczenie.

Nawodnienie

Przyjęło się, że co 10-20 minut treningu powinno wypijać się 150-250 ml wody. Ilość uzależniona jest od m.in. tempa wydzielania potu, czasu i intensywności zajęć, warunków otoczenia (w tym temperatury i wilgotności), itp. Ważne jest również aby pamiętać też o nawodnieniu organizmu przed i po zakończeniu treningu. Na godzinę przed wysiłkiem fizycznym powinno się wypić co najmniej 1 l wody. Natomiast po zakończeniu ćwiczeń dostarczać1,5 l napoju na 1 kg utraconej masy ciała.

Rozciąganie i regeneracja

Stretching ma bardzo wiele zalet: poprawia ukrwienie, jest elementem regeneracji powysiłkowej (usuwa produkty metabolizmu, np. kwas mlekowy powstający z rozpadu ATP), poprawia koordynację, zmniejsza ryzyko kontuzji (aktywuje dwa rodzaje receptorów nerwowych, które zwiększają próg bólu i wytrzymałość mięśni), rozluźnia fizycznie i psychicznie, spowalnia proces starzenia się mięśni i stawów, poprawia czucie mięśniowe, zwiększa zakres ruchów i zapobiega powstawaniu przykurczów, zwiększa siłę mięśni, modeluje je. Ważną częścią treningu jest odpoczynek, gdyż to on tak naprawdę zwiększa możliwości fizyczne organizmu systematycznie stymulowanego ćwiczeniami. W regenerowaniu sił pomogą również:  masaż, sauna, naprzemienny zimny i ciepły prysznic (zawsze zakończony zimnym natryskiem), okłady lodowe, unoszenie nóg, relaksujący sen.

Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *