Bóle kręgosłupa dotyczą ogromnej części społeczeństwa. Z badań statystycznych wynika, że prawie 80 procent Polaków doświadczy lub doświadczyła w ciągu swojego życia ostrego bólu, który zlokalizowany jest najczęściej w odcinku szyjnym bądź lędźwiowym kręgosłupa. W wielu przypadkach problemy w odcinku szyjnym przeradzają się również w uciążliwe bóle głowy, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. U części z wyżej wymienionych przypadków dolegliwości bólowe mogą nawracać bądź, co najgorsze stać się przewlekłymi. Może to obniżyć jakość życia, a nawet uniemożliwić pracę zawodową. Powinniśmy pamiętać, by nie zastępować naturalnych środków walki z bólem tak szeroko rozpowszechnionymi lekami przeciwbólowymi. Długotrwałe przyjmowanie tych substancji może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego, czyli pogorszenie dolegliwości bólowych. Czy istnieje jakaś alternatywa ?
Jakie bóle kręgosłupa występują?
Z uwagi na lokalizacje miejsc występowania bólu możemy wyróżnić:
- Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Często pojawiają się też wskutek dźwigania ciężkich przedmiotów w nieprawidłowy sposób. Boli nas w dolnym odcinku kręgosłupa, ponieważ np. przesadzamy z aktywnością fizyczną bądź wprost przeciwnie jest jej zdecydowanie za mało. W zdecydowanej większości przypadków bierze się z napięcia mięśni przykręgosłupowych oraz ich przeciążenia, mija zaś po odpoczynku. Dotyczy to także bólu lędźwi w ciąży. Jest on związany z szybkim przybieraniem na wadze oraz ze zwiększonym obciążeniem, któremu poddawany jest kręgosłup.
- Bóle odcinka szyjnego kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę osób, także młodych. Przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego, to najczęściej zmiany zwyrodnieniowe, w tym dyskopatia szyjna, które pojawiają się na skutek wieloletnich zaniedbań – zbyt małej aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia, nieergonomicznej pozycji podczas pracy przy komputerze.
- Bóle głowy. Napięciowy ból głowy to obok migreny, jeden z najczęściej występujących rodzajów bólów występujących u pacjentów. Może mieć zarówno charakter nieregularny (ból utrzymujący się kilka godzin, kilka dnia ) jak i przewlekły (utrzymujący się przez miesiące). Jaki ma charakter? Zazwyczaj jest to promieniujący ból, który przenosi się od części potylicznej czaszki aż do samego jej czubka. Towarzyszyć mu może uczucie ciągnięcia za okiem i uchem, kłucia. Najczęściej związany jest z mechanicznym uciskiem tkanek miękkich na nerw potyliczny większy, w okolicy jego wyjścia z kręgosłupa szyjnego, z tyłu czaszki na potylicy. Bardzo często bóle głowy mają duży związek z przewlekłym stresem, z którym mamy do czynienia na co dzień.
Co w wyżej wymienionych przypadkach może zrobić fizjoterapeuta?
W przypadku wyżej wymienionych dolegliwości bólowych fizjoterapeuta powinien ułożyć indywidualny plan postępowania, który powinien możliwie jak najszybciej znieść dolegliwości bólowe występujące u naszego pacjenta. Dlatego na początku wizyty wykonujemy szereg testów, które powinny wyznaczyć przyczynę powstawania bólu i ułatwić wdrożenie idealnego protokołu rehabilitacyjnego.
Jak fizjoterapeuta może pomóc?
Fizjoterapia posiada szeroki wachlarz metod, które świetnie niwelują dolegliwości bólowe w wyżej wymienionych przypadkach. Często fizjoterapeuta stasuje bardzo szeroko pojmowaną terapie na tkankach miękkich, która świetnie pomaga w znoszeniu napięcia mięśniowego co sprawia szybką ulgę w bólu. Po wykonaniu terapii fizjoterapeuta ułoży indywidualny plan treningowy, który powinien utrwalić efekt terapeutyczny.
Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!