ból głowy

Ból głowy – jak może pomóc fizjoterapeuta?

Ból głowy może ciągnąć się godzinami, nawet całymi dniami. Przynajmniej 90% dorosłych w swoim życiu odczuwało silny ból, który uniemożliwił im dalsze funkcjonowanie. Stosowane środki farmakologiczne szybko potrafią załagodzić ból. Jednak, czy wskazane jest częste z nich korzystanie, sięganie po nie zawsze, gdy tylko pojawi się ucisk w głowie? Czy istnieją inne sposoby dzięki którym możemy się pozbyć tego problemu?

Ból głowy – z jakim możemy się spotkać?

Ze względu na lokalizacje możemy wyróżnić:

  • Ból z tyłu głowy – zazwyczaj intensywnie odczuwalny u samej podstawy czaszki. Częstą przyczyną jego powstania jest wzmożone napięcie mięśni podpotylicznych, w których skład wchodzą mięśnie: prosty głowy tylny mniejszy wraz z większym, oraz mięsień skośny głowy górny wraz z dolnym.
  • Bóle z lewej lub prawej strony – ból objawiający się z jednej strony może być oznaką migreny. Często jest skutkiem przeciążeń, oraz napięć występujących po stronie lewego, bądź prawego barku.
  • Ból w okolicach czoła – objawem tego typu bólu z przodu głowy jest stopniowo zwiększający swoją siłę uczucie uciskania czaszki. Jego przyczyną może być zwiększenie napięcia mięśni szkieletowych szyi, wraz z mięśniami odcinka szyjnego kręgosłupa.
  • Napięciowy ból głowy – jest to określenie, którego używa się opisując się ból głowy pochodzący od nadmiernego napięcia mięśni. Jak również nieprawidłowego funkcjonowania stawów, mięśni, oraz powięzi w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Dolegliwość tego rodzaju bólu są bardzo uciążliwe. Często pojawiają się późnym wieczorem i potrafią trwać całą noc, a nawet kilka dni.

Co w przypadku bólu głowy może zrobić fizjoterapeuta?

Może wykonać testy diagnostyczne, które pozwolą zlokalizować miejsc z nadmiernym napięciem mięśniowym. Sprawdzić ruchomość w danym odcinku kręgosłupa, oraz spróbować sprowokować ból co pozwoli nam wyciągnąć wnioski i zacząć działać!

Jak pomagamy?

Często stosowaną metodą jest terapia punktów spustowych, która przynosi szybkie ukojenie. Innym sposobem jest również terapia tkanek miękkich, techniki terapii manualnej, czyli manipulacje i mobilizacje, które również przynoszą szybką ulgę w walce z bólem głowy, oraz powodują uczucie rozluźnienia w danym odcinku kręgosłupa na którym pracujemy.

Nie wolno również zapominać o walce ze stresem, który jest jedną z wielu przyczyn bólu głowy, a o czym wiele osób nie pamięta.

Jeśli potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z nami i umów się na wizytę!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *