rehabilitacja blizny

Rehabilitacja blizny

Kiedy jest potrzebna rehabilitacja blizny?

Rehabilitacja blizny? Niestety, nadal mówi się o tym za mało. Kiedy w wyniku urazu, operacji lub oparzenia pojawia się blizna istnieje duże prawdopodobieństwo, że obszar na którym występuje może powodować liczne dolegliwości bólowe. Pacjent może odczuwać miejscową sztywność w okolicy blizny, zmniejszoną mobilność okolicznych tkanek, brak czucia lub osłabienie funkcjonalne obszaru na którym pojawiła się blizna. Jest to wyraźny sygnał, że należy podjąć rehabilitację ukierunkowaną na zniesienie dolegliwości, które są spowodowane przez tą zmianę skórną.

Kiedy należy rozpocząć?

Rehabilitację blizny można rozpocząć, gdy mamy pewność, że zakończył się proces gojenia. Blizna powinna być całkowicie zamknięta oraz bez występujących strupów. Jeśli powyższe kryteria są spełnione, rehabilitacja blizny powinna rozpocząć się jak najszybciej. Im szybciej rozpocznie się pracę nad blizną, tym szybsze efekty można osiągnąć. W przypadku starszych blizn należy spodziewać się dłuższego czasu rehabilitacji. Jednak mimo to również jesteśmy w stanie uzyskać znaczną poprawę elastyczności w jej obrębie.

Na czym polega?

Proces rehabilitacji blizny jest zawsze dobieramy indywidualnie w zależności od stanu, rozmiaru blizny oraz wrażliwości na dotyk. Głównymi sposobami pracy nad blizną w naszym gabinecie są: mobilizacja blizny (terapia manualna, masaż leczniczy oraz funkcjonalny), suche igłowanie oraz kinesio taping. Wymienione formy rehabilitacji mają na celu poprawę elastyczności oraz przesuwalności skóry wokoło blizny. Redukcję dolegliwości bólowych, zapobieganie powstawania zrostów oraz poprawę ukrwienia tkanki.

Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *