Skręcenie i zwichnięcie może przydarzyć się każdemu. Nieszczęśliwy upadek podczas treningu, niewłaściwe ułożenie stopy w trakcie zjazdu na nartach, a czasem zwyczajne poślizgnięcie się na chodniku – każda z tych sytuacji może spowodować, że dojdzie do uszkodzenia stawu. Najczęściej pojawia się skręcenie lub zwichnięcie, które wiele osób traktuje jako synonimy. Jest to oczywiście błędne myślenie. To z jakim konkretnie urazem mamy do czynienia ustali lekarz lub fizjoterapeuta. W wielu przypadkach konieczna może być również rehabilitacja. Czym różnią się oba urazy i jak zidentyfikować konkretny z nich?
Na czym polega skręcenie?
Zarówno skręcenie, jak i zwichnięcie najczęściej dotyczy okolicy kostki, czyli stawu skokowego, z uwagi na jego bardzo dużą ruchomość. Oprócz tego, urazy bardzo często dotykają stawu barkowego oraz paliczków. Ich specyficzna budowa niestety sprzyja niestabilności. Kiedy mówimy o skręceniu? Na początek warto zaznaczyć, że jest to łagodniejsza forma urazu niż zwichnięcie. Skręcenie wiąże się z uszkodzeniem tkanek miękkich, zarówno struktur wewnątrzstawowych, jak i okołostawowych. Jego powodem jest przekroczenie zakresu ruchu w stawie, najczęściej wynikające z wykonania nienaturalnego ruchu. Wyróżniamy kilka stopni skręcenia, przy czym najbardziej łagodne polega na naciągnięciu torebki stawowej, zaś najbardziej zaawansowane na złamaniu awulsyjnym. Jakie są objawy skręcenia?
- Pierwszym sygnałem jest zwykle bardzo ostry ból odczuwany w okolicach stawu.
- Typowym objawem jest ograniczenie ruchomości stawu, a przy jakichkolwiek próbach poruszania pojawiają się jeszcze większe dolegliwości bólowe.
- W okolicy skręcenia pojawia się obrzęk lub krwiak.
- Miejsce uszkodzenia stawu jest ciepłe, co świadczy o obecności stanu zapalnego.
- Skręcenie wykrywa się przy pomocy USG stawu. W dalszym etapie zalecana jest intensywna rehabilitacja.
Warto zaznaczyć, że w przypadku skręcenia, dolegliwości bólowe są raczej umiarkowane, choć odczucia tego typu są oczywiście bardzo subiektywne. Niemniej jednak, objawy nie należą do wyjątkowo uciążliwych i mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach od powstania urazu.
Zwichnięcie stawu – czym się wyróżnia?
Jeśli dojdzie do zwichnięcia stawu, musimy liczyć się ze znacznie poważniejszymi i bardziej dokuczliwymi konsekwencjami. W tym przypadku doszło bowiem do utraty łączności między powierzchniami stawowymi kości, które razem tworzą staw. Uszkodzeniu ulegają zatem zarówno struktury wewnątrz, jak i zewnątrzstawowe. Może dojść także do rozerwania torebki stawowej lub w łagodniejszych przypadkach, jej naciągnięcia. Jakie są charakterystyczne objawy zwichnięcia?
- Niestety w tym przypadku mamy do czynienia z bardzo silnym bólem, który uniemożliwia jakiekolwiek poruszanie stawem, a nawet funkcjonowanie.
- Obrzęk, opuchlizna i krwiak pojawiają się praktycznie natychmiast po powstaniu urazu.
- Bardzo często dochodzi do zdeformowania stawu, który jest ustawiony w nienaturalny sposób.
- Skutkiem może być też uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych.
W obu przypadkach należy jak najszybciej udać się na SOR. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj unieruchomienie struktur kostnych do momentu wykluczenia jakichkolwiek złamań w okolicy stawu. W przypadku skręcenia, wystarcza opaska elastyczna. Jeśli mamy do czynienia ze zwichnięciem, konieczne będzie nastawienie, niejednokrotnie wykonywane pod znieczuleniem. Dalszym krokiem jest intensywna rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie pełnej ruchomości. Dobrze sprawdza się terapia manualna, fizykoterapia oraz specjalne ćwiczenia wzmacniające.
http://slkjfdf.net/ – Aziuwifi Uqyivna erm.qyyq.fizjofaktoria.pl.gpb.ln http://slkjfdf.net/