kontuzje u biegaczy

Najczęstsze kontuzje u biegaczy

Kontuzje u biegaczy pojawiają się bardzo często, gdyż bieganie to jeden z najbardziej kontuzjogennych sportów. Jednocześnie należy do jednych z najbardziej popularnych, ze względu na stosunkową łatwość uprawiania oraz brak konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu. Co za tym idzie, zdecydowana większość kontuzji dotyczy amatorów – osób, które wracają do aktywności fizycznej po długiej przerwie, chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy, czy zwyczajnie wprowadzić element sportu do swojego życia. Jednym ze specjalistów, który może pomóc nam w sytuacji wystąpienia urazu sportowego jest fizjoterapeuta. Z jakimi kontuzjami najczęściej ma do czynienia?

Jakie są przyczyny kontuzji?

Jedną z najczęstszych przyczyn kontuzji jest zbyt szybka progresja obciążenia na początkowym etapie treningów. W tym okresie najczęściej towarzyszy nam silna motywacja oraz chęć jak najczęstszych i najdłuższych biegów, co niestety nie jest dobre dla naszego organizmu. Ponieważ osoby początkujące nie są również świadome tego jak ważną kwestią jest różnicowanie treningów, a nie koncentrowanie się wyłącznie na pokonywaniu coraz większej liczby kilometrów. Z pewnością każdy fizjoterapeuta potwierdzi także to, że w sytuacji odczuwania pierwszych objawów bólowych, powinno się od razu przerwać trening. Niestety wiele biegaczy bagatelizuje problem, co w konsekwencji może spowodować powstanie poważnych, trudnych do wyleczenia dolegliwości.

Jakie kontuzje u biegaczy zdarzają się najczęściej?

  • Zespół bólowy przedniego przedziału kolanowego (PFPS) jest to zbiór objawów bólowych występujących w okolicy stawu rzepkowo-udowego pacjenta. Przyczyną powstania tego zespołu jest zazwyczaj przeciążenie stawu rzepkowo-udowego. Co jest powodem tego zjawiska? Problem nie jest do końca wyjaśniony, jednak najczęściej wskazuje się na błędną technikę biegową, związaną z nieprawidłowym ustawianiem kolana, w momencie gdy biegacz uderza stopą o podłoże. Bardzo często zdarza się, że kolano ucieka do środka lub dochodzi do jego przeprostu. Przyczyn upatruje się także w źle dobranym obuwiu, dysproporcji siły mięśniowej lub nieodpowiednim rodzaju podłoża.
  • Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS) objawia się bólem przednio bocznej części stawu kolanowego i należy do jednej z najczęściej występujących kontuzji wśród biegaczy tzw. „kolano biegacza”. Daje o sobie znać po pokonaniu pewnego dystansu lub już przy pierwszych przebiegniętych metrach. Poza bólem bocznej części kolana i pasma biodrowo-piszczelowego może pojawić się obrzęk stawu. Powodem występowania tego zespołu jest przeciążenie mięśni bocznej strony uda i biodra, a także osłabienie siły mięśni pośladkowych.
  • Zapalenie ścięgna Achillesa to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uciążliwych urazów, który może towarzyszyć biegaczowi przez lata. Pierwszym objawem jest sztywność ścięgna o poranku i niewielki ból na pierwszym etapie treningu. Bagatelizowanie tych objawów najczęściej kończy się pogrubieniem Achillesa i wykluczeniem z biegania. Niewątpliwie, przyczyną kontuzji może być np. zbyt ciasne obuwie, ale również zbyt duże i gwałtowne obciążenie treningowe. Ponadto, bieganie “od pięty” oraz niewłaściwe podłoże.
  • Shin splints kontuzja objawiająca się bólem przyśrodkowego przedziału piszczeli gdzie kumulują się przeciążenia treningowe. Najczęściej pojawia się u osób, które swoją aktywność sprowadzają tylko i wyłączenie do biegania. Przyczynami powstania tego zespołu bólowego może być zbyt duża objętość treningowa, brak czasu na regenerację, nieprawidłowa biomechanika biegu lub nagła zmiana terenu/podłoża biegowego.
  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego to kolejne z listy najczęściej występujących kontuzji wśród biegaczy. Zazwyczaj objawia się bólem w obrębie dolnej części pięty lub rzadziej części środkowej podeszwy. Wynika ono z długotrwałego napięcia rozcięgna podeszwowego, generowanego przez wzmożone napięcie łydki. Przyczynami wystąpienia zapalenia są m.in. intensywne bieganie, długotrwałe stanie, niewłaściwe obuwie, wady stóp, otyłość.

Kiedy potrzebny jest fizjoterapeuta?

Reasumując, fizjoterapia jest niezwykle skutecznym sposobem nie tylko na pozbycie się już istniejących, ale też na zapobieganie kolejnym. W związku z tym, wizyta u fizjoterapeuty jest polecana już w momencie, gdy zauważymy pierwsze niepokojące objawy. Konsultacja oraz rozpoczęcie rehabilitacji na początkowym etapie przynoszą najlepsze i przede wszystkim najszybsze rezultaty. Przede wszystkim dzięki temu, możliwy będzie stosunkowo szybki powrót do aktywności i kontynuowanie przygotowań do zawodów lub walki o poprawę formy fizycznej, w zależności jaki jest nasz cel.