masaż łydek

Masaże rehabilitacyjne – wszystko, co musisz wiedzieć

Masaże rehabilitacyjne są dla wszystkich, gdyż urazy i kontuzje dotykają nie tylko zawodowych sportowców. Niestety, każdy z nas jest na nie narażony. Do najczęstszych przyczyn należy potknięcie, upadek z wysokości, wypadek na rowerze, hulajnodze, rolkach i zdarzenie drogowe. W zależności od stopnia zaawansowania, stosuje się różne metody leczenia. Niestety nie zawsze powrót do pełnej sprawności przebiega tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Rehabilitacja pourazowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów na skrócenie okresu rekonwalescencji. Opiera się ona m.in. na masażach rehabilitacyjnych, wykonywanych przez doświadczonych fizjoterapeutów.

Najważniejsze informacje o masażach rehabilitacyjnych

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu rehabilitacyjnego wykonuje się szczegółowy wywiad. Dzięki niemu, rehabilitant dokładnie wie co i kiedy się stało, a także jakie dolegliwości są z tym związane. Rehabilitacja pourazowa, w zależności od konkretnego przypadku, może trwać od tygodnia do nawet kilku miesięcy. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest masaż. W zależności od typu urazu, rehabilitant dopasowuje odpowiednią technikę do konkretnego przypadku. Jakie techniki są najbardziej skuteczne?

  • Masaż segmentarny jest odmianą masażu klasycznego. W trakcie tego zabiegu stosuje się techniki głaskania, ugniatania, a także uklepywania.
  • Kolejnym, często wykonywanym zabiegiem jest masaż punktowy, nazywany także akupresurą. Jego zadaniem jest aktywowanie poszczególnych partii mięśni poprzez uciskanie punktów spustowych znajdujących się w różnych częściach ciała.
  • Rehabilitacja kręgosłupa obejmuje zarówno odcinek lędźwiowy, jak i piersiowy oraz szyjny. Szczególnie w przypadku zdarzeń drogowych, ryzyko uszkodzenia kręgosłupa jest największe. Niezwykle często występują bóle promieniujące do różnych części ciała. Najczęściej są to stopy, dłonie i głowa.

Rehabilitacja pourazowa jest stosowana także w przypadku różnego rodzaju bólów pooperacyjnych. Ich źródłem mogą być np. blizny. Masaż pomaga obniżyć napięcie mięśniowe i poprawić elastyczność skóry.

Rehabilitacja pourazowa – dodatkowe informacje

Masaże rehabilitacyjne mogą obejmować praktycznie każdą część ciała. Bez względu na to czy pacjent ma problemy ze stopami, łydkami, udami, kręgosłupem, czy rękoma, fizjoterapeuta z pewnością pomoże skrócić czas powrotu do pełnej sprawności. Rehabilitacja pourazowa prowadzi do ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania konieczności przyjmowania środków farmakologicznych. Warto pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie np. tabletek przeciwbólowych może podwyższać ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

  • Jak często powinien być wykonywany masaż rehabilitacyjny? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy pacjent i uraz jest inny. Dodatkowo dochodzą również inne czynniki związane ze stanem zdrowia i wiekiem.
  • W wielu przypadkach, uczucie dyskomfortu, napięcia lub bólu częściowo lub całkowicie ustępuje już po pierwszym zabiegu. Oczywiście nie oznacza to, że w takiej sytuacji można zakończyć rehabilitację pourazową, ponieważ dolegliwości powrócą. Najlepiej dostosować się do liczby zabiegów ustalonych przez rehabilitanta.

Kiedy można skorzystać z masaży rehabilitacyjnych? Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Najlepszym sposobem jest skontaktowanie się z konkretnym fizjoterapeutą drogą telefoniczną lub mailową. Wówczas specjalista jest w stanie wstępnie ocenić czy można już zacząć rehabilitację. Oczywiście finalna decyzja zapadnie podczas wizyty, która może być połączona z pierwszym zabiegiem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *