Hirudoterapia brzmi jak szamanizm? Nic bardziej mylnego! Dlaczego warto zainteresować się pijawkami lekarskimi? Przeczytaj!
Na co pomaga?
Pijawki lekarskie bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku zmniejszenia intensywności bólu. Dodatkowo, zredukują stan zapalny i poprawią mikrokrążenia danej okolicy. Sprawdzą się między innymi po wszelkiego rodzaju urazach, złamaniach kości, w przypadku regeneracji ścięgien czy zabiegach chirurgicznych. Ponadto hirudoterapię stosuje się po operacjach mikronaczyniowych i plastycznych w celu zmniejszenia przekrwienia żylnego i uwalniania zatorów żylnych.
Jak działa hirudoterapia?
Działanie pijawek lekarskich polega na oczyszczaniu danego obszaru ze zgromadzonej limfy. Usprawnianiu krążenia krwi w całym organizmie oraz wspomaganiu regeneracji komórek. Wydzielina gruczołów ślinowych pijawki zawiera liczne substancje przeciwkrzepliwe (antykoagulanty, zapobiegające krzepnięciu krwi w miejscu kontaktu pijawki ze skórą). Co więcej antyagregacyjne (zapobiegające powstawaniu groźnych dla zdrowia zakrzepów krwi) oraz przeciwzapalne. Hirudyna zawarta w ślinie pijawek ma również działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Pijawki używane do celów leczniczych są hodowane komercyjnie w sterylnych warunkach, a każda z nich używana jest tylko raz.
Jak wygląda zabieg?
Terapia pijawkami lekarskimi polega na umieszczeniu ich bezpośrednio na skórze pacjenta w obszarze występującego obrzęku oraz pozostawieniu ich w danym miejscu na 20 do 45 minut. W tym czasie pijawka jest w stanie pobrać od 5 do 15 mililitrów krwi. Po usunięciu pijawek ze skóry (lub po samoistnym oderwaniu) miejsce wgryzienia należy oczyścić oraz zabezpieczyć opatrunkiem, ponieważ z powstałych ran jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście godzin będzie sączyć się krew (spowodowane jest to substancją wprowadzaną przez pijawkę, która spowalnia krzepliwość krwi w tym miejscu).
Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!