Na czym polega fizjoterapia sportowa? Sportowcom szczególnie często zdarzają się kontuzje. Jak można z nimi pracować?
Fizjoterapia sportowa – kiedy?
Rehabilitacja sportowa polega na szybkim i bezpiecznym powrocie do uprawiania sportu, oraz:
- Powrocie do sprawności sprzed kontuzji,
- Minimalizowanie ryzyka powstania kontuzji,
- Poprawę wyników sportowych,
- Przygotowanie organizmu do większego wysiłku,
- Zmniejszenie bólów mięśni, stawów – spowodowanego przeciążeniem i brakiem czasu na regeneracje.
Rehabilitacja sportowa
Fizjoterapia sportowa jest wielkim wsparciem dla zawodników obciążonych intensywnymi treningami. Charakteryzuje się ona szybkim tempem pracy, której celem jest stosunkowo jak najszybszy powrót do treningów po przebytym urazie.
Powrót do sprawności i treningów po urazie
Proces rehabilitacji opiera się na odpowiednio dobranych ćwiczeniach, które m.in. trenują gibkość i równowagę, usprawniają pracę układu krążeniowo-oddechowego, poprawiają wydolność oraz zdolności motoryczne. Cały proces jest podzielony na 4 etapy:
- Etap I – zaczyna się w momencie wystąpienia urazu, a kończy gdy pacjent osiągnie bezbolesny zakres ruchu w miejscu kontuzji.
- Etap II – pacjent wykonuje codzienne czynności i powoli wraca do aktywności sportowej typowej dla uprawianej przez niego dyscypliny. Najważniejsze, aby utrzymał ogólną sprawność organizmu bez obciążania miejsca urazu.
- Etap III – zaczyna się w momencie pełnego wyleczenia kontuzji. Pacjent odbywa treningi funkcjonalne związane z jego dyscypliną.
- Etap IV – powrót do sportu. Pacjent ponownie trenuje i bierze udział w zawodach, jednocześnie wzmacniając swoje ciało i ucząc się, jak uniknąć kolejnych kontuzji.
Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!