Fizjoterapia stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Nie korzystają z niej już tylko sportowcy. Na czym polega fizjoterapia? Czego można się spodziewać po wizycie u fizjoterapeuty?
Czym jest fizjoterapia ?
Jest to dział medycyny polegający na wykorzystaniu ruchu, oraz czynników fizycznych w celu poprawy stanu pacjenta. Fizjoterapia składa się z dwóch podstawowych działów, jest to kinezyterapia, opierająca się na ruchu, oraz fizykoterapia, wykorzystująca czynniki fizyczne. Metody stosowane w fizjoterapii zaliczane są do tzw. naturalnych metod leczniczych z dwóch powodów: działają na naturalne, czyli fizjologiczne mechanizmy homeostazy oraz stanowią naturalny składnik środowiska zewnętrznego. W piśmiennictwie spotykane są różne synonimy fizjoterapii, takie jak fizjatria, fizykoterapia, medycyna fizykalna lub terapia fizykalna. Wszystkie te pojęcia wywodzą się z tego samego słowa „physis” oznaczającego w języku greckim naturę, przyrodę, natomiast „therapeia” oznacza leczenie.
Komu potrzebna jest fizjoterapia ?
Fizjoterapeuci mogą pomóc na wielu płaszczyznach, wykorzystując swoją wiedzę w odpowiedni sposób. Z ich pomocy powinni skorzystać pacjenci ze schorzeniami mający wpływ na różne układy organizmu, takie jak:
- Schorzenia układu mięśniowo – szkieletowego. Związane z np. przewlekłymi bólami kręgosłupa spowodowane patologiczną postawą, oraz nieprawidłowymi wzorcami ruchowymi, groźnych urazów kręgosłupa związanymi upadkami, urazami sportowymi takimi jak skręcenia stawów skokowych czy powrót do sprawności po zerwaniu ACL lub PCL. Ich pomoc przydatna jest również u osób chorujących na choroby autoimmunologiczne jak reumatoidalne zapalenie stawów.
- Schorzenia neurologiczne – Do których należą udary, stwardnienie rozsiane, oraz choroba genetyczna, postępująca wraz z wiekiem – Parkinson. W tych przypadkach fizjoterapeuta pomoże odzyskać sprawność. Znacznie poprawi komfort funkcjonowania pacjenta, jak i przywróci zaburzone, bądź całkowicie utracone funkcje.
- Choroby układu sercowo – naczyniowego. Mowa tu o pacjentach kardiologicznych, chorujących na przewlekłe choroby serca, bądź wracających do sprawności po przybytym zawale.
Jakie korzyści płyną z wizyty u fizjoterapeuty ?
Główną zaletą terapii jest ULGA jaką pacjent odczuwa, często po 2-3 wizytach udaje się pozbyć uporczywego bólu, który nie pozwalał pacjentowi normalnie funkcjonować. Dodatkowo dobry terapeuta zadba o twoją prawidłową postawę, jednocześnie opracowując odpowiednie wzorce ruchowe. Pomoże również w powrocie do sprawności po kontuzji, przygotuje pacjenta do powrotu do pełnej sprawności.
Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!