czy warto iść do fizjoterapeuty

Czy warto iść do fizjoterapeuty, gdy nic mnie nie boli?

Czy warto iść do fizjoterapeuty? Oczywiście! Nawet, a przede wszystkim, gdy nic nie boli! Dlaczego? Właśnie po to, by boleć nie zaczęło.

Czy warto iść do fizjoterapeuty profilaktycznie

W głównej mierze sekret osiągnięcia zdrowego stanu fizycznego tkwi w profilaktyce. Każdy przecież wie, że według powszechnej wiedzy lepiej zapobiegać niż leczyć.  Dlatego też, warto jest wprowadzić do swojego grafiku okresową wizytę u fizjoterapeuty, nawet wtedy, gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych. Dzięki niej zdobędziemy informację, czy nasz aparat ruchu funkcjonuje odpowiednio dobrze. Czy jest przygotowany na wysiłek fizyczny lub po prostu na bezpieczne wykonywanie czynności dnia codziennego bez obaw o kontuzje.

Zapobieganie bólowi

Wizyty prewencyjne u fizjoterapeuty mają na celu głównie zapobieganie wystąpienia dolegliwości bólowych ze strony narządu ruchu w przyszłości. Zastosowanie różnych technik fizjoterapeutycznych oraz indywidualnie dobranych ćwiczeń dla danego pacjenta pozwoli na przygotowanie ciała do codziennych obciążeń. Związanych na przykład z długotrwałym utrzymywaniem pozycji siedzącej na wskutek wykonywanej pracy biurowej lub pracą fizyczną. Odpowiednie przygotowanie tkanek oraz edukacja pacjenta w zakresie poprawnego i ergonomicznego wykonywania czynności pozwoli na zachowanie sprawności fizycznej przez długi czas.

Masaże relaksacyjne/prewencyjne

Masaż relaksacyjny, jak sama nazwa wskazuje, jest formą masażu, która skupia się na zapewnieniu ogólnego odprężenia, rozładowaniu napięcia mięśniowego oraz poprawie krążenia krwi. Poprawnie wykonany masaż łagodzi stres i napięcie mięśni, a także poprawia samopoczucie. Podobnie jak w przypadku innych stylów masażu, korzyści z masażu relaksacyjnego utrzymują się zwykle kilka dni po zabiegu. Może nie jest to absolutne lekarstwo na każdy problem zdrowotny, ale regularne masaże, szczególnie masaż relaksacyjny, mogą przynieść wiele korzyści. Podczas masażu  nie powinien pojawić się ból, pacjent powinien być maksymalnie rozluźniony i wyciszony co w efekcie daje bardzo przyjemne doświadczenie.

Suche igłowanie

Zabieg ten polega na użyciu igieł do stymulacji i rozbijania spiętej lub twardej tkanki mięśniowej, czyli tzw. „punktów spustowych”. Czym są punkty spustowe? Pojęciem tym określany jest miejscowy przykurcz lub ciasne pasmo we włóknie mięśniowym, które może zakłócać funkcjonowanie, ograniczać zakres ruchu, powodować ból lub powodować miejscową tkliwość. Suche igłowanie leczy tkankę mięśniową, a jego celem jest zmniejszenie bólu oraz dezaktywacja punktów spustowych, a w efekcie przywrócenie prawidłowej funkcji mięśnia. Ważne jest, aby pamiętać, że suche igłowanie to nie to samo co akupunktura – używa podobnych narzędzi, ale na tym kończą się podobieństwa.

Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *