Co to takiego Zespół Cieśni nadgarstka? Boli Cię nadgarstek podczas pracy? Pracujesz przed komputerem lub przy użyciu dłoni? Jesteś kosmetyczką? Koniecznie przeczytaj cały artykuł!
Jakie są przyczyny?
W dzisiejszych czasach, gdzie dominującym trybem pracy jest system pracy zdalnej, dolegliwości bólowe w obrębie nadgarstka są coraz to częstszym przypadkiem. Główną przyczyną tej choroby jest neuropatia uciskowa, która wynika z uszkodzenia nerwu pośrodkowego umiejscowionego w kanale nadgarstka, co ściśle wiąże się ze zwiększonym w nim ciśnieniem. Ciśnienie to natomiast może zostać podniesione przez różne czynniki, które wpływają na rozwój choroby, a są to między innymi:
- płeć – kobiety chorują częściej,
- otyłość – jak wyżej,
- choroby tarczycy,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- cukrzyca,
- terapia hormonalna zastępcza,
- tzw. ruchy monotypowe nadgarstka wykonywane najczęściej w pracy, ale też wibracje mechaniczne oraz nadwyrężanie zginaczy palców i ręki.
Zespół Cieśni Nadgarstka – objawy
Początkowo objawy są na tyle delikatne, że z reguły zostają ignorowane przez pacjenta, dochodzi do niewielkiego sztywnienia i mrowienia palców, zazwyczaj o późnej porze dnia. Z biegiem czasu objawy są coraz częstsze i długotrwałe, dochodzi do nich ból, który może budzić pacjenta w nocy, a także osłabienie chwytu, niemożność zaciśnięcia dłoni w pięść, wypadanie z rąk noszonych przedmiotów, brak precyzji w wykonywaniu codziennych czynności.
Diagnostyka
W celu rozpoznania zespołu cieśni nadgarstka specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad. Następnie w badaniu palpacyjnym zwraca uwagę na zanik niektórych mięśni, zazwyczaj wykonuje się również badania dodatkowe, jak:
- elektromiografię,
- USG,
- rezonans magnetyczny.
Jednak objawy zespołu cieśni nadgarstka są zwykle bardzo charakterystyczne i tylko trudności diagnostyczne skłaniają zwykle do pogłębionych badań.
Fizjoterapeuta który podejmie się pracy z nadgarstkiem objętym chorobą wykona również szereg testów diagnostycznych (tj. objaw Tinnela czy test Phalena), aby dokonać oceny pracy dłoni oraz zebrać szczegółowe informacje na temat miejsc, którymi warto zająć się, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Rehabilitacja
Jeśli problem zostanie zdiagnozowany odpowiednio szybko i równie szybko zostanie podjęta terapia – zazwyczaj leczenie opiera się wyłącznie na metodach zachowawczych. Ze względu na powszechność tego schorzenia, istnieje szereg technik leczniczych, które pozwalają na skuteczne leczenie.
Techniki zachowawcze mogą objąć:
- fizjoterapię (wykonywanie ćwiczeń leczniczych, terapia manualna, neuromobilizacje, suche igłowanie, zabiegi fizykoterapeutyczne)
- odciążenie dłoni – polegające na zmniejszeniu intensywności pracy, zmianie nawyków i ergonomii czynności w pracy i w domu
- autoterapię w domu pacjenta (poprzez używanie rollerów, piłek do masażu, wykonywanie ćwiczeń rozciągających)
Pamiętaj, że możesz się do nas umówić, a na pewno ulżymy Ci w bólu! Skontaktuj się z nami!